Şeffaf Çatı Işıklık Sistemleri

Özellikle endüstriyel yapılarda sıkça tercih edilen şeffaf çatı ışıklık sistemleri binalarda da kullanılabilmektedir. Güneş ışınlarından daha fazla yararlanarak ferah ve aydınlık bir ortam sağlayan bu uygulamada polikarbonat levhalar kullanılır. Oldukça dayanıklı ve kullanışlı bir yapıya sahip olan bu levhalar ultraviyole ışınlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Aydınlatma amacıyla kullanılacak ise panel arası polikarbonat levhalar tercih edilirken hem aydınlatma, ısıtma hem de havalandırma amacıyla kullanılacak ise tonoz polikarbon fener levhalar kullanılır. Olumsuz hava koşullarından etkilenmeden daha fazla gün ışından faydalanarak enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur.

Polikarbon Şeffaf Çatı Işıklık Sistemlerinin Özellikleri

Standart bir cama göre 200 kat daha sağlam olan polikarbon levhalar kullanılarak binaların çatılarına monte edilen bu sistemler zararlı güneş ışınlarını filtreleme özelliğine sahiptir. Çelik konstrüksiyon üstüne döşenen levhalar oldukça hafiftir. İstenilen şekle kolayca girebilen bu levhalar farklı ebatlarda tasarlanır. Yağmurlu havalarda suyu içeriye geçirmeyerek tam koruma sağlar. Toz tutmaz ve soğuk havayı içeriye geçirmez. Isı yalıtımına sahip olan bu levhalar sıcak havalarda da içerideki ısıyı kontrol altında tutar. Sızdırmazlık ve havalandırma özelliği sayesinde içeride rutubet ve nem oluşumunu önler. Binanın coğrafi yapısına göre farklı şekillerde konumlandırılabilir. Yağmurlu havalarda çatıda su birikmesini önlemek amacıyla eğimli şekilde montajı yapılır. Işık geçirgenliği yüksek olan bu sistem şeffaf renktedir. Ancak aralarda kullanılan metal yapılarda farklı renkler tercih edebilirsiniz.

Kullanım Alanları

Fabrika gibi endüstri alanında enerji verimliliğini arttırmak amacıyla kullanılan polikarbon şeffaf çatı ışıklık sistemleri geniş kullanım alanına sahiptir. Fabrikalar, depo alanları, kış bahçeleri, balkon, teras, seralar, spor salonları, binaların giriş saçakları, reklam panoları, yürüme yolları, otoparklar olmak üzere ihtiyaç duyulan her yere kolayca monta edilebilir. Kullanılan polikarbon levhalar -40 derece soğuğa ve +120 derece sıcaklığa dayanabilir. Sadece 30 mm kalınlığa sahip olmasına rağmen dayanıklıdır. Kaliteli yapısı ile yıllarca kullanabileceğiniz bu sistem sert darbelere karşı direnç göstererek kırılmaz. Ses ve ısı yalıtımına sahiptir. Estetik duruşu ile şık bir ortam sağlar. Çok uygun fiyatlarla yararlanabileceğiniz ışıklık sistemleri sayesinde UV ışınlarının bina içerisine girmesini sağlayabilirsiniz.