Yüksek Akustik Değerlerde Giydirme Cephe Sistemleri

Elektronik eşyaların yoğun olarak kullanılması, müzik, araç kullanımının artması gibi nedenlerden dolayı gürültü kirliliği günümüzün en büyük sorunlarından bir haline geldi. Toplu konutlarda yaşayan kişilerin birbirlerinden rahatsız olmaması ya da dışarıdaki gürültülerden ev ya da iş yerlerinize ulaşmaması amacıyla yüksek akustik değerlere sahip giydirme cephe sistemleri uygulanır. Binanın dış cephesine uygulanan bu yöntem ses kalitesini en iyi şekilde ayarlar. Binanın çeşitli yerlerine uygulanabilen bu yöntem gürültüyü maksimum seviyede keser.

Ses Yalıtımının İyileştirilmesi

İki konut arasında, bina girişlerinde, cam ya da balkon kapılarında olmak üzere ev ve iş yerlerinin çeşitli yerlerine uygulanarak gürültü kirliliğinden kurtulabilirsiniz. Bina içerisindeki sesleri dışarıya, dışarıdaki seslerinde içeriye girmesini önlemede akustik değerlerde giydirme cephe sistemleri oldukça etkili bir yöntemdir. Ses yalıtımlı metal profiller kullanılarak yapılır. Ses yalıtım performansını en yüksek seviyeye getirmek amacıyla kullanılan profillerin içi yalıtım malzemeleri ile doldurularak boşluk kalmaması sağlanır. Sesi yutan malzemelerin cephe sisteminde kullanılması ile ses akustiği sağlanır. Camlardaki kanatların belirlenen bölgeye tam olarak yerleşmesi dışarıdaki sesleri önlemede oldukça etkilidir. Ses yalıtım bandı ve çantaları ile dışarıdaki ses ve titreşimini kesme işlemi yapılır. Cephe montajı yapılırken boşluk kalan yerlerin belirlenerek yalıtım ürünleri ile doldurulmasına dikkat edilmelidir. Böylece istenilen seviyede ses yalıtımı işlemi tamamlanır.

Ses Yalıtımı İçin Uygulama Alanları

Binanın temel yapısı ile kaç katlı olduğuna göre nasıl bir ses izolasyon yöntemi uygulanacağı belirlenir. Binanın hangi alanlarında hangi seviyede bir yalıtım işlemi yapılacağı tespit edildikten sonra işlem yapılır. Camların kalınlıkları, yüzeydeki boşlukların derinlikleri, çok katlı boşluklar, kapı, pencere konumları, kutu tipi boşluklar, koridorlar ve binanın yükseklik seviyesi gibi faktörler yalıtım uygulama alanlarını belirler. Ev ve iş yerlerinin yanı sıra okul, hastane, eğlence mekanları gibi yerlerde ihtiyaç duyulan yüksek akustik değerlerde cephe kaplaması yapılmalıdır. Dış çevredeki gürültü kirliliğini önlemek, binalarda eşya taşırken sürtünme nedeniyle oluşan ses ve titreşimleri engellemek ve daha huzurlu bir ortamda yaşamak için en ideal sessizliği sağlar.